blog.simplehome.cz

Kamenná zahradní architektura

Category : Exteriéry, Zahrada Led 8th, 2019

Přírodní kameny jsou často vybíraným prvkem zahradních architektů. Ti je často začleňují do svých návrhů, protože vždy dotvářejí prostor a v kombinaci s živých a rostlinnými druhy tvoří prostor. Přírodní kameny se dobře kombinují s jinými používanými materiály jako dřevo, kov nebo sklo.

« 1 z 5 »

Okrasný kámen patří mezi stále oblíbenou klasiku, která nachází v zahradách široké uplatnění a vytváří přirozený barevný kontrast se zelení a dřevinami. Dekorační štěrky a oblázky (strojní nebo říční) se nejčastěji používají na pokrytí záhonů, okapových chodníků a menších cestiček. Ve srovnání s dřevěnou kůrou kámen nehnije, ptáci ho zahrabávají, čili i údržba a celková investice je v podstatě jednorázová.

Velké oblibě se těší i různotvará dekorační kameny do skalky. Většinou jsou to samostatně stojící kusy přírodního kamene, které zpravidla nepřesahují výšku jednoho metru. Stejně jako okrasný či dekorační štěrk představují řešení, jak zajímavě dotvořit nejen skalky, ale i chodníky a jiné části zahrady.

zahradni-schody-inspirace-12

Kamenné schody

Velké desky (tzv. nášlapy) ze štípaného kamene můžeme často vidět při vytváření jednoduchých zahradních chodníků a cestiček. Tímto způsobem je si možné v zahradách vytvořit levné ale přitom efektivně méně frekventované trasy.

zahradni-kameny-33

Kamenné zídky

Popularitě se těší i kamenné zídky, které je možné kombinovat s dřevěnými obklady. Celkový dojem je velmi efektní a zároveň působí naprosto přirozeně. Někdy se nechávají částečně porůst popínavými rostlinami, které zjemní jejich vzhled.

Náklady na udržování okrasných zahrad s prvky z přírodního kamene jsou výhodné z finančního i časového hlediska. Dobře odolávají výkyvům počasí, vlhku, mrazu nebo horku. Vhodným výběrem přírodních kamenů může i ta nejobyčejnější zahrada získat nádech exotiky, nebo přitažlivost horské přírody.

Posezení ve stylu Sunken

zahradni-kameny

 

SHARE :

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *